• Prelekcja o bezpieczeństwie

• W dniu 27. lutego br. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Karniowie odbyły się dwa oddzielne spotkania policji z uczniami. Pierwszą grupą dzieci były przedszkolaki oraz klasy od 1 do 3. Podczas spotkania dzieci uczestniczyły w pogadance na temat bezpieczeństwa. Zostały poruszone kwestie bezpiecznego podróżowania samochodem oraz uczestnictwa w ruchu drogowym. Uczniowie chętnie udzielali odpowiedzi na zadawane pytania. Pani Policjantka zaznajomiła dzieci jak zachować się w sytuacji napotkania agresywnego psa, jaką przyjąć postawę. Jeden z uczniów miał za zadanie zademonstrować jak wygląda taka pozycja. Następnie zostały przedstawione zasady korzystania z infolinii alarmowej 112 - dzieci wykazały się ogromną wiedzą w tej kwestii.

Kolejną grupą dzieci były klasy od 4 do 8. Spotkanie rozpoczęło się od omówienia pojęcia bezpieczeństwa, co uczniowie rozumieją pod tym pojęciem, jak zachowywać się przechodząc przez przejście dla pieszych. Następnie pani policjantka przedstawiała dzieciom przykłady demoralizacji, jakie zachowania w miejscach publicznych są nieodpowiednie, jakie są wyciągane konsekwencje. Omówiono funkcję ośrodków szkolno- wychowawczych oraz ośrodków poprawczych. Dzieci dowiedziały się, że w ośrodku poprawczym można przebywać do ukończenia 21 roku życia - co było wielkim zaskoczeniem dla uczestników. Przedstawiono dzieciom na czym polega rola kuratora sądowego, kiedy zostaje się objętym takim dozorem, a także różnica między wykroczeniem i przestępstwem. Ostatnim zagadnieniem było bezpieczne użytkowanie Internetu. Najbardziej aktywną grupą dzieci były przedszkolaki.

• Szkoła dla Rodziców i Wychowawców

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie- Luborzyca ogłasza nabór osób
            zainteresowanych udziałem w BEZPŁATNYCH zajęciach Szkoły dla Rodziców i
            Wychowawców.

Z uwagi na duże zainteresowanie rodziców realizowanym w dwóch ostatnich latach
            projektach socjalnych „ Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”, postanowiliśmy powtórzyć
            projekt w roku bieżącym.

„Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu
            na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami.

Głównym celem projektu jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie
            w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego
            porozumiewania się, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie i poczucie
            wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym
            szacunku.

Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi:
            „Wychowywać to kochać i wymagać”.

Program w dużej części bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish pt. „Jak mówić,
            żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, „Rodzeństwo
            bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, żeby samemu żyć
            z godnością”, „Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwej rodziny”,
            „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole”, „Jak mówić do nastolatków,
            żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały” (Wydawnictwo Media Rodzina).

Tematyka zajęć:
            Część I – Budowanie relacji dorosły – dziecko, a w tym:
            o wyrażanie oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane,
            o rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć,
            o aktywne, wspierające słuchanie,
            o motywowanie dziecka do współdziałania,
            o modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka,
            o uwalnianie dzieci od grania narzuconych ról w domu i szkole,
            o wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka,
            o budowanie realnego poczucia własnej wartości dziecka,
            o konstruktywne rozwiązywanie konfliktów.

Realizacja:
             30 godzin dydaktycznych;
             liczebność grupy – 12-15 (max.) osób;
             metoda pracy – warsztatowa;

Ilość miejsc ograniczona!!!!!

Zapisy do projektu i szczegółowe informacje:
            Specjaliści pracy socjalnej: Joanna Siudek i Patrycja Swatek tel. 12 387 11 10 wew. 4

• Bajkowy tydzień

• W dniach 5 - 9 lutego Samorząd Szkolny zorganizował bajkowy tydzień. Uczniowie naszej szkoły każdego dnia przychodzili przebrani tematycznie.

• Bal karnawałowy klas I-III

• Bal karnawałowy jest długo wyczekiwaną atrakcją przez dzieci. Podczas takiego wydarzenia dzieci mogą wcielić się w kogoś innego, przebrać się za znaną i lubianą postać bajkową i wyglądać inaczej niż zwykle. Bal karnawałowy dostarcza wiele pozytywnych emocji i przeżyć nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Tak było i u nas.

W środę 8 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez uczniów. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, bawiły się znakomicie przy dźwiękach muzyki. Animatorzy urozmaicali czas ciekawymi zabawami. Był także przygotowany przez Radę Rodziców poczęstunek w postaci pizzy. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie przepięknych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok. Do zobaczenia !

• Bal karnawałowy u Przedszkolaków

• Karnawał to czas zabaw i balów. 07.02.2024 roku odbył się bal karnawałowy ,,Biedronek " i ,, Żabek". Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiły się piękne, kolorowe postacie. Trudno było rozpoznać dzieci. Zabawa do wesołej muzyki przyniosła wiele radości i śmiechu. Dzieci zakończyły bal słodkim poczęstunkiem