1 września 1953 roku - zadzwonił pierwszy dzwonek w siedmioklasowej wówczas szkole.  Na siedzibę szkoły przeznaczono  budynek  dawnego dworu, w  którym funkcjonowała aż do 2000 roku. Wtedy  wszystkie zajęcia szkolne przeniesiono do budynku wiejskiego będącego  siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Karniowie.
               Pierwszym  Kierownikiem Szkoły  był Pan Jan Piąty, a nauczycielami Stanisława Piąty i Stanisław Małota. Do  szkoły uczęszczało 77 uczniów. Lekcje odbywały się w klasach łączonych.

Od 1972 do 1974 roku - dyrektorem szkoły był Zbigniew Bogal.  Następcą została Barbara Filip. Pełniła tę funkcję od 1974 do 1990 roku.  W latach 1990 do 2004 dyrektorem szkoły był Stanisław Turek. W latach 2004-2013 dyrektorem szkoły była Teresa Karolczyk-Kot. Od 1 września 2013 roku funkcję dyrektora  sprawuje Aneta Zięcik.

1972 rok  - ze względu na mniejszą  liczbę dzieci Szkoła Podstawowa w Karniowie została przekształcona w Punkt Filialny Szkoły Podstawowej w Luborzycy.  Po wielu latach powróciła do  kształtu samodzielnej jednostki.  Reforma oświaty wdrożona  w  1999 r.  wymusiła przekształcenie ośmioklasowej  w sześcioklasową szkołę podstawową z działającym przy niej oddziałem przedszkolnym dla dzieci  sześcioletnich. W  następnym  2000  roku do Szkoły  w Karniowie dołączony został jako placówka podległa  dwuoddziałowy Szkolny Punkt  Filialny w Czulicach z klasami „0”-III,  utworzony w wyniku przekształcenia  sześcioklasowej Szkoły Podstawowej w Czulicach.

Obecnie do Szkoły Podstawowej w Karniowie uczęszcza  62 uczniów  i 9 przedszkolaków, a do Szkolnego Punktu Filialnego w Czulicach 23 uczniów  i  8 przedszkolaków. Razem  uczęszcza 85 uczniów i 17 przedszkolaków. Niestety  z powodu małej liczebności  młodszych klas zajęcia z tymi klasami  odbywają się w oddziałach łączonych.  W szkole zatrudnionych jest  15 nauczycieli w pełnym i niepełnym wymiarze godzin  i  2 pracowników obsługi.