• Dzień krajobrazu 2023

•  Uczniowie oddziałów przedszkolnych wraz z opiekunami świętowali przypadający na 20 października Międzynarodowy Dzień Krajobrazu Hasło tegorocznych edycji brzmi „Doceń lokalność!” Podczas spacerów podziwialiśmy piękno najbliższe okolicy oraz szukaliśmy darów jesieni #DzieńKrajobrazu2023

• Ślubowanie Pierwszoklasistów

• Tradycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie  w październiku przeżywają swoją pierwszą, ważną uroczystość jaką jest pasowanie na ucznia klasy pierwszej. 20 października 2023 roku od samego rana panowała w szkole świąteczna atmosfera. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Przewodniczący szkoły powitał wszystkich zebranych :  przybyłych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów, a następnie głos zabrała Pani Dyrektor. Po przemówieniu pierwszoklasiści odświętnie ubrani rozpoczęli  występ,  w którym zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, wokalne i recytatorskie.

Po zakończeniu części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym przyrzekali godnie reprezentować swoją szkołę, pilnie się uczyć, grzecznie i kulturalnie się zachowywać. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wielkim ołówkiem, jak czarodziejską różdżką dotykała ramion pierwszoklasistów, a następnie wręczyła dzieciom okolicznościowe dyplomy pasowania na ucznia. Nie obyło się bez upominków od Pani Dyrektor,  zaproszonych gości, starszych kolegów i koleżanek oraz pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie uroczystości goście oraz uczniowie klasy pierwszej wraz z rodzicami  udali na słodki poczęstunek. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci wszystkich pierwszaków jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.

• Święto Edukacji Narodowej

• W dniu 17 października obchodziliśmy w naszej szkole Święto Edukacji Narodowej. Z tej okazji klasa 8 wraz z Samorządem Szkolnym przygotowała akademię w sposób humorystyczny pokazując realia szkoły. Przewodniczący szkoły złożył życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, a aktorzy rozdali wszystkim pracownikom szkoły babeczki, które zostały wcześniej przygotowane przez członków Samorządu Uczniowskiego pod czujnym okiem swojego opiekuna - pani Marii Gniewek.

• Miasteczko rowerowe w Szkole Podstawowej w Karniowie

• Każdego roku Szkoła Podstawowa w Karniowie bierze udział w akcji Odblaskowa Szkoła. W ramach tego projektu podejmowane są różnego rodzaju aktywności mające na celu podnoszenie świadomości, wiedzy oraz praktycznych umiejętności uczniów w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W szkole organizowane są rekreacyjne rajdy rowerowe, odblaskowe pokazy mody, konkursy na najoryginalniejszą odblaskową ozdobę. Przeprowadzane są także pogadanki na temat bezpieczeństwa uczniów w drodze do szkoły, a sale szkolne ozdabiane są odblaskowymi gazetkami. Regularnie do szkoły zapraszani są policjanci, którzy uświadamiają uczniom ważność noszenia elementów odblaskowych na drodze.W czwartek 5 października mieliśmy przyjemność gościć miasteczko rowerowe w Karniowie. Na placu przed szkołą wyrosła prawdziwa infrastruktura drogowa, na którą składały się skrzyżowania, rondo, sygnalizacja świetlna, znaki poziome i pionowe. Uczniowie wcielili się w rolę uczestników ruchu drogowego i mogli zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności w praktyce. W miasteczku pojawili się zarówno piesi jak i rowerzyści. Najmłodsi uczniowie ćwiczyli bezpieczne zachowania na oznakowanym przejściu dla pieszych. Dla starszych uczniów było to praktyczna nauka do egzaminu na kartę rowerową. Z kolei najstarsi uczniowie mieli okazję do przypomnienia wiedzy, a także doskonalenia techniki jazdy na rowerze w ruchu drogowym. Warto pochwalić uczniów za ich zaangażowanie i docenić aktywne uczestnictwo w życiu rowerowego miasteczka, a także chęć bycia bezpiecznym i widocznym na drodze. Rowerowe miasteczko okazało się udaną inicjatywą doskonale wpisującą się w akcję Odblaskowa Szkoła.

• Wyjazd klas I-III na spektakl ,,Brzechwolandia"

• Dnia 2 października 2023 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do kina ,,Kijów" w Krakowie. Dzieci obejrzały  spektakl pt.,, Brzechwolandia'' przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Przedstawienie było okazją do poznania wspaniałych wierszy  polskiego poety (,,Leń", ,,Skarżypyta'', ,,Samochwała'', ,,Znaki przestankowe'', ,,Atrament'', itp.). Wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się   aktorom, scenografii i  z uwagą śledzili  spektakl,  który uczy, jak powinno się w życiu  postępować. Często przecież zapominamy o dobrym zachowaniu w domu, w szkole, na podwórku.  Brzechwolandia to kraina dzięki której można było zapomnieć o zmartwieniach i przenieść się  w kolorowy świat marzeń pełen radości i muzyki. Przedstawienie było bardzo ciekawe, o czym świadczyły gromkie brawa po jego zakończeniu. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.