Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Karniowie

 

Nawigacja

Catering

Odblaskowa Szkoła

Artykuły

Rok szkolny 2021/2022

Odblaskowy znak ostrzegawczy

Na lekcjach informatyki uczniowie kl.IV mieli za zadanie zaprojektować swój odblaskowy znak ostrzegawczy informujacy o jakimś niebezpieczeństwie. Uczniowie wykazali się pomysłowością. Najlepsze prace zostały nagrodzone nie tylko ocenami z informatyki.

 

Odblaskowy Meeting Sportowy

W dniu 5.11.2021 w ramach lekcji techniki oraz zajęć sportowych odbył się Odblaskowy Meeting Sportowy. Uczniowie klas IV-VI poznali wybrane zasady bezpieczeństwa na drodze, brali udział w rywalizacji sportowej według zasad fair play oraz w aktywny sposób utrwalali wiadomości z przepisów ruchu drogowego. Klasa IV przygotowuje się w ten sposób do teoretycznego egzaminu na kartę rowerową, a starsi uczniowie do Konkursu teoretycznego ze znajomości przepisów ruchu drogowego, z naciskiem na zmiany w Kodeksie Ruchu Drogowego. Przy dźwiękach sportowej muzyki wszyscy bawiliśmy się wspaniale i wiele się nauczylismy. Mieliśmy też sposobność wykorzystać nową przestrzeń- naszą wspaniałą salę gimnastyczną i nowy sprzęt sportowy.

         

 

 

Spotkanie z policją

W dniu 29 października odbyło się spotkanie z policjantkami z Komisariatu Policji w Słomnikach. W klasach młodszych były poruszane zagadnienia dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze, przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz noszenia elementów odblaskowych na ubraniu - szczególnie po zmroku - oraz nie rozmawiania z osobami obcymi. Klasy starsze miały pogadanki dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci, cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich.   

 

Odblaskowe lekcje

Uczniowie naszej szkoły podczas lekcji często wychodzą na świeże powietrze. Aby być widocznymi zakładają kamizelki odblaskowe oraz przestrzegają zasady ruchu drogowego, analizując mijane znaki drogowe. Dzięki temu w przyszłości będą bezpiecznie poruszac się po drodze zarówno jako piesi jak i jako rowerzyści.

      

Odblaskowy Pan Stop

We wrześniu uczniowie klasy 4 rozmawiali o znakach drogowych, o zasadach poruszania sie po drodze, o budowie roweru oraz wykonywali Pana STOP-a. Wszystkie prace były bardzo oryginalne i pomyslowe. Prezentujemy prace prace uczniów i zachęcamy do dzielenia się kolejnymi świetnymi pomysłami techniczno-plastycznymi.

       

 

 

VIII Odblaskowy Rajd Rowerowy

W dniu 29 września 2021 r. odbył się VIII Odblaskowy Rajd Rowerowy. W rajdzie udział wzięli uczniowie klasy szóstej pod opieką p. Sylwii Jabłońskiej oraz p. Adama Nowaka. Podczas wycieczki każdy rowerzysta mógł sprawdzić swoją kondycję oraz doskonalić umiejętność bezpiecznej jazdy w grupie. Wszyscy uczestnicy rajdu byli ubrani w kaski, a także odblaskowe kamizelki, dzięki którym byli doskonale widoczni na drodze. Podczas tego rajdu pogoda nam sprzyjała, a sama podróż minęła w przyjemnej atmosferze. Łagodne podjazdy, proste odcinki oraz dynamiczne zjazdy z niewielkich wzniesień były przyjemnym urozmaiceniem wspólnej wyprawy. Trasa rajdu prowadziła przez Karniów – Czulice – Wronin – Wąsów – Czernichów – Czulice – Karniów, a łączny dystans pokonany przez rowerzystów wyniósł 12 kilometrów. VIII Odblaskowy Rajd Rowerowy po raz kolejny okazał się świetnym pomysłem i bardzo przypadł do gustu wszystkim uczestnikom.

                           

Próbna ewakuacja

W dniu 16 września 2021r. miała miejsce próbna ewakuacja uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Ewakuacja odbyła się pod okiem komendanta OSP w Karniowie. Akcja przebiegła pomyślnie.

 

 

 

Rok szkolny 2019/2020

 

Pan STOP

We wrześniu uczniowie klasy 4 rozmawiali o znakach drogowych, o zasadach poruszania sie po drodze, o budowie roweru oraz wykonywali Pana STOP-a. Wszystkie prace były bardzo oryginalne i pomyslowe. Prezentujemy prace prace uczniów i zachęcamy do dzielenia się kolejnymi świetnymi pomysłami techniczno-plastycznymi.

 

Spotkanie z policjantem

W dniu 26 września 2019r. gościliśmy w naszej szkole funkcjonariuszy policji. Problematyka spotkania dotyczyła zasad poruszania się po drogach, bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach oraz postępowanie w przypadku zaczepiania dzieci przez osoby nieznajome.

 

Konkurs wiedzy o ruchu drogowym

W dniu 22 października uczniowie zmagali się z testem dotyczącym wiedzy o ruchu drogowym. Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 20 pytań dotyczących poruszania się po drogach, znajomości znaków drogowych oraz innych istotnych elementów niezbędnych do poruszania się poprawnie po jezdni. Mistrzyniami wiedzy o ruchu drogowym zostały : Justyna Maderak oraz Julia Wesołowska.

 

Odblaskowy breloczek

Na konkurs "Odblaskowy breloczek" wpłynęłyprace wykonane różnymi technikami. Jedne breloczki były przestrzenne, inne uszyte, jeszcze inne zrobione z wykorzystaniem koralików i kleju na goąco czy też pluszowych kulek... Pomysłowość uczniów nie zna granic! Wszystkie prace zostały nagrodzone przez jury. Oto wyniki: I miejsce Patrycja Buchholz, II miejsce Justyna Dubielewicz, II miejsce Olaf Wójcik, wyróżnienia: Kamil Rozpądek, Kamila Rozpądek, Julia Miechowicz, Małgosia Gniewek, Wojciech Gniewek oraz Klaudia Rozpądek.

 

Odblaskowy Szpital Pluszowego Misia

 

We wrześniu odbył się SZPITAL PLUSZOWEGO MISIA. Dzieci dowiedziały się co zrobić w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Poznały podstawowe techniki opatrywania ran, pozycję bezpieczna. Przypomnialy numery alarmowe oraz samodzielnie opatrywaly swoje misie.

Odblaskowy Rajd Rowerowy

W dniu 17 października odbył się VII Odblaskowy Rajd Rowerowy. W rajdzie udział wzięli uczniowie klasy piątej pod opieką p.S.Jabłońskiej oraz p.A.Nowaka. Podczas wycieczki każdy rowerzysta mógł sprawdzić swoją kondycję oraz doskonalić umiejętność bezpiecznej jazdy w grupie. Wszyscy uczestnicy rajdu byli ubrani w kaski, a także odblaskowe kamizelki, dzięki którym byli doskonale widoczni na drodze. Podczas tego rajdu pogoda nam sprzyjała, a sama podróż minęła w przyjemnej atmosferze. Łagodne podjazdy, proste odcinki oraz dynamiczne zjazdy z niewielkich wzniesień były przyjemnym urozmaiceniem wspólnej wyprawy. Trasa rajdu prowadziła przez Karniów – Czulice – Wronin – Wąsów – Czernichów – Czulice – Karniów, a łączny dystans pokonany przez rowerzystów wyniósł 12 kilometrów. VII Rekreacyjny Rajd Rowerowy po raz kolejny okazał się świetnym pomysłem i bardzo przypadł do gustu wszystkim uczestnikom. Klasa pięta wykazałą się bardzo dobrym przygotowaniem kondycyjnym co się chwali ze względu na niespełna 10 letnich rowerzystów.

 

 

Próbna ewakuacja

W dniu 7 paździrnika 2019r. odbyła sie próbna ewakuacja uczniów, nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych. Ewakuacja próbna wypadła pomyślnie.

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2018/2019

 

Odblaskowy konkurs wiedzy o bezpieczeństwie u przedszkolaków

W grupie 5-6 latków przeprowadzono konurs wiedzy o bezpieczeństwie. Dzieci wykazały się wedzą dotyczącą znajomości alarmowych numerów telefonu, postępowaniu w nagłych, trudnych wypadkach oraz wiedzy z poruszania sie po drodze. Wszystkie przedszkolaki świetnie sobie poradziły z zadaniami i zostały nagrodzone przez swoją panią.

Galeria zdjęć

Odblaskowy Turniej Powitania Jesieni

Powitanie jesieni w naszej szkole było bardzo odblaskowe i aktywne. Uczniowie wzięli udział w wielu konkurencjach sportowych: jazda na rolkach, wrotkach, hulajnogach, rowerach, gra w piłkę siatkową i badmintona, zwinnościowy tor przeszkód. Wszyscy super sie bawili i prezentowali bezpieczne zachowanie się podczas poruszania sie na przyborach i przyrzadach jeżdzących również na drodze.

Galeria zdjęć

Odblaskowa wycieczka do lasu

Uczniowie klas IV-VI pod opieką pań D.Górczak, S.Jabłońskaiej i pana A.Nowaka wzięli udział w pieszej wycieczce do lasu, do Piatrzejowic. Było to znakomite pożegnanie lata w tak piękny słoneczny dzień. Pogoda dopisała, humory również. Uczniowie pieszo pokonali około 6 km, ubrani w odblaskowe kamizeli, przestrzegając zasad ruchu drogowego. Po dotarciu do lasu posilili się a następnie wyruszyliśmy na pobliską polanę. Tam uczniowie zostali podzieleni na grupy i wykonali jesienne obrazy z darów natury. Nastepnie wróciliśmy cali i drowi do szkoły.

Galeria zdjęć

 

Gazetki o bezpieczeństwie

Każda klasa w naszej szkole ma gazetkę dotyczącą bezpiecznego poruszania się po drogach jako piesi i jako rowerzyści, dlatego wiemy jak być bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego.

 

Odblaskowy konkurs interaktywny

Na lekcjach informatyki uczniowie mieli za zadanie zaprojektować swój odblaskowy znak informujący o jakimś niebezpieczeństwie lub po prostu o miejscu do którego się zbliżamy. Uczniowie wykazali się pomysłowością. Najlpesze prace zostały nagrodzone nie tylko ocenami z informatyki.

Galeria zdjęć

 

 

Odblaskowy pokaz mody

 "Odblaskowego pokazu mody" - to juz kolekna edycja konkursu, którym min. witamy jesień i prezentujemy modę, która pozwala nam  być bezpiecznymi na drogach. W tym roku w pokazie wzięło udział wielu uczniów. Przewagę stanowiły dziewczynki, ale znalazł się jeden rodznek - rugbista, Maciej Marzec. W skład jury weszli nauczyciele: p.D.Górczk, p.B.Olszak, p.A.Daroń, p.A.Nowak. Pokaz prowadziała p.B.Chuchmacz. Po profesjonalnym pokazie mody jury udało się na obrady. Po podliczeniu punktów wyniki prezentuja sie nastepujaco: I miejsce : Klaudia Rozpądek kl.V, Malwina Cerek kl.IV, Agata Piwowarczyk kl.IV, II miejsce Barbara Bartosz, III miejsce Maciej Marzec.

Galeria zdjęć

Odblaskowy Rekreacyjny Rajd Rowerowy

W dniu 19 września 2018 r. odbył się VI Rekreacyjny Rajd Rowerowy. W rajdzie udział wzięli uczniowie klasy szóstej pod opieką p. Barbary Chuchmacz oraz p. Adama Nowaka. Podczas wycieczki każdy rowerzysta mógł sprawdzić swoją kondycję oraz doskonalić umiejętność bezpiecznej jazdy w grupie. Wszyscy uczestnicy rajdu byli ubrani w kaski, a także odblaskowe kamizelki, dzięki którym byli doskonale widoczni na drodze. Podczas tego rajdu pogoda nam sprzyjała, a sama podróż minęła w przyjemnej atmosferze. Łagodne podjazdy, proste odcinki oraz dynamiczne zjazdy z niewielkich wzniesień były przyjemnym urozmaiceniem wspólnej wyprawy. Trasa rajdu prowadziła przez Karniów – Czulice – Wronin – Wąsów – Czernichów – Czulice – Karniów, a łączny dystans pokonany przez rowerzystów wyniósł 12 kilometrów. VI Rekreacyjny Rajd Rowerowy po raz kolejny okazał się świetnym pomysłem i bardzo przypadł do gustu wszystkim uczestnikom. Do zobaczenia na następnym rajdzie!

 

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

Bezpieczeństwo dzieci podczas drogi do szkoły

    To oczywiste, że rodzice są odpowiedzialni za bezpieczeństwo dziecka na drodze. Przypomnijmy zasady, jakie w tym zakresie obowiązują i stosujmy je na co dzień:
~ Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.
~ Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.
~ Przez kilka pierwszych tygodni nauki rodzice powinni odprowadzać dziecko do szkoły, pokazując mu przy okazji najbezpieczniejszą trasę.
~ Rodzice powinni sprawdzić drogę do szkoły, a następnie nauczyć dziecko, jak powinno prawidłowo pokonywać trasę.
~ Rodzice muszą pamiętać, że dziecko powinno być widoczne. Dlatego najlepiej, aby miało ubranie w jasnych kolorach, a na rękawie założoną specjalną opaskę odblaskową.
~ Odblaski, i to najlepiej kilka, powinny być również umieszczone na tornistrze.
~ Czasem lepiej, żeby dziecko chodziło okrężną, ale dobrze oświetloną drogą, z przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną.

Sylwia Jabłońska

Bezpieczeństwo w czasie

wycieczek szkolnych

 

  • Wskazówki dla pieszych

 

1. Jezdnia jest przeznaczona przede wszystkim dla pojazdów

2. Jeżeli nie ma chodnika idź lewą stroną drogi

3. Unikaj chodzenia przy samej krawędzi chodnika

4. Nigdy nie schodź z chodnika na jezdnię, nie upewniwszy się przedtem czy jest pewne bezpieczeństwo takiego ruchu

 

  • Zasady poruszania się po drogach

grup dziecięcych i młodzieżowych

 

1. Zorganizowane grupy piesze (kolumny) powinny poruszać się po jezdni jak najbliżej prawej jej krawędzi

2. Liczba osób idących w kolumnie obok siebie nie może przekraczać czterech.

3. Kolumna nie może zajmować więcej niż połowę szerokości jezdni i powinna stosować się do ogólnych przepisów o ruchu drogowym

4. Pieszym idącym w kolumnie zabrania się wyprzedzania innych użytkowników dróg.

5. Jeżeli przemarsz kolumny odbywa się w warunkach

niedostatecznej widoczności w ciągu dnia, pierwszy i ostatni

z maszerujących z lewej strony powinien mieć zapaloną latarkę

  • Pierwszy- o świetle białym skierowanym do przodu

  • Ostatni - o świetle czerwonym skierowanym do tyłu

  • jeżeli długość kolumny przekracza 20 m maszerujący po

lewej stronie powinien mieć zapalone latarki o świetle

białym, rozmieszczone w taki sposób, aby odległości między

nimi nie była większa niż 10 m.

6. W czasie mgły zabrania się ruchu kolumn pieszych po jezdni

7. Nieletni do lat 14 idący w kolumnach, powinni maszerować dwójkami, po chodniku, pod nadzorem osoby dorosłej.

 

Sylwia Jabłońska

 

Bądź bezpieczny w drodze do szkoły

  1. Sygnalizacja świetlna:
    ~ czerwone – STÓJ !!!
    ~ zielone – IDŹ.

  2. Przejście przez jezdnię:
    ~ możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra) – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m
    ~ zanim przejdziesz, zatrzymaj się na brzegu chodnika
    ~ zawsze spójrz na drogę i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni: najpierw spójrz w lewo potem w prawo i znowu w lewo
    ~ jeśli droga jest wolna, przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność
    ~ przed przejściem przez jezdnię poproś starszych o pomoc
    ~ nigdy gwałtownie nie wbiegaj na jezdnię
    ~ w czasie zabawy nie spychaj innych dzieci na jezdnię
    ~ idź lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżające samochody
    ~ twój tornister oraz ubranie muszą mieć elementy odblaskowe.

Ruch pieszych:
1. Zawsze korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza.
2. Po poboczu lub jezdni zawsze idź lewą stroną drogi.
3. Idąc jezdnią, idźcie jeden za drugim.

Korzystanie z roweru, motoroweru, samochodu:
1. W samochodzie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, należy przewozić w foteliku ochronnym.
2. Nie wolno przewozić dziecka do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu poza fotelikiem.
3. Zawsze zapinamy pasy bezpieczeństwa.
4. Dziecko do 7 lat na rowerze przewozimy na specjalnym siodełku.
5. Dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania rowerem/motorowerem przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, jest karta rowerowa/motorowerowa (uzyska ją osoba, która zdała egzamin teoretyczny z wiadomości o przepisach ruchu drogowego oraz praktyczny z obsługi roweru/motoroweru. Osoba, która ubiega się o kartę rowerową, musi mieć ukończone 10 lat, natomiast o kartę motorowerową - 13 lat.
6. Przewozić na rowerze inna osobę może jedynie osoba, która ukończyła 17 lat.

Rower i jego obowiązkowe wyposażenie:
1. Z przodu światło białe lub żółte.
2. Z tyłu światło czerwone.
3. Przynajmniej jeden sprawny hamulec.
4. Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
5. Rowerzysta, który dba o swoje bezpieczeństwo, powinien także mieć na głowie kask, który w razie upadku może go uchronić przed urazem głowy oraz jeździć w kamizelce odblaskowej, dzięki której jest z daleka widoczny dla innych pojazdów poruszających się na drodze.

 

S.Jabłońska

 

Prace na polu

Prace na polu, tj. grabienie siana, wykopywanie ziemniaków, koszenie zboża mogą być dla dziecka interesującym doświadczeniem. Pamiętać należy jednak, że nawet jako obserwator dziecko może być w niebezpieczeństwie w czasie prac polowych: z powodu obecności pojazdów rolniczych (kombajnu, traktora etc.), ostrych narzędzi (np. grabi).

Można zachęcać  dziecko do pomocy w lekkich czynnościach w formie zabawowej, np. do wspólnego przenoszenia siana, turlania ziemniaków do wiadra, karmienia ptactwa domowego, porządkowania podwórka etc. Jednak małe dziecko wymaga w takich sytuacjach ciągłego nadzoru, dlatego jego opiekun powinien być wyłączony z pracy, by móc całą uwagę poświęcić dziecku.

Las

Las to kolejne niezwykłe miejsce dla dziecka. Pełno w nim dźwięków, zwierząt i roślin, które są dla dzieci fascynujące. W lesie można podpatrzyć sarenkę, podziwiać żuka, usłyszeć dzięcioła czy kukułkę. Dzieci z radością szukają grzybów, jagód, poziomek. Przestrzeń i świeże powietrze wyzwalają olbrzymie pokłady energii: skakanie, bieganie, chowanie się – każda zabawa w lesie nabiera innego charakteru. Rodzice muszą jednak pamiętać, że w lesie obowiązują pewne zasady, które należy przekazać maluchom – tak, by wiedziały one, co wolno robić w lesie, a czego nie i jak wrócić cało i zdrowo z takiej wyprawy.

Warto wcześniej zapoznać się z charakterem lasu, do którego się wybieramy – jakie zwierzęta zamieszkują okolice, czy możemy po nim bezkarnie buszować: zrobić piknik, zbierać kwiatki, czy owoce leśne (pamiętajmy o tym, że takie aktywności w parkach narodowych i krajobrazowych są zakazane).

O czym pamiętać w czasie wycieczki do lasu z dzieckiem?

  • należy uważnie kontrolować, co dziecko próbuje posmakować: w lesie mogą występować trujące owoce lub grzyby;
  • małe dziecko najlepiej trzymać za rączkę w czasie spacerów po nieznanym nam terenie: uchronimy go w ten sposób przed przewróceniem się, a także wpadnięciem do nory;
  • spacerujmy zawsze blisko siebie: w lesie bardzo łatwo się zgubić, a stracenie z oczu dziecka może kosztować wiele niepotrzebnych nerwów nas i nasze dziecko.

Od najmłodszych lat warto także uczyć dziecko, jak zachowywać się w lesie: tłumaczyć, że głośne zabawy i krzyki straszą zwierzynę, a kopanie, czy zrywanie roślin lub grzybów także wpływa negatywnie na przyrodę

 

S.Jabłońska

 

Zasady bezpieczeństwa na wsi:

O czym pamiętać żeby było bezpiecznie?

  • wyznacz bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci;
  • ustal wyraźne zasady dla dzieci i zapewnij ich przestrzeganie;
  • nie pozwalaj, aby dziecko przebywało w pobliżu uruchomionego pojazdu i maszyny rolniczej (kombajnu, kosiarki, prasy do słomy, kopaczki do ziemniaków);
  • zabezpiecz pojazd rolniczy przed możliwością uruchomienia go przez małe dziecko;
  • unikaj obecności dzieci podczas obsługi maszyn z wirującymi częściami (sieczkarnie, rozdrabniacze, śrutowniki, mieszalniki);
  • zadbaj, aby dziecko nie miało styczności z miejscem, w którym przygotowywane są preparaty chemiczne i opryski;
  • zadbaj, aby szkodliwe środki ochrony roślin były przechowywane w miejscach niedostępnych dla dzieci;
  • nie zezwalaj dzieciom zbliżać się do pieców centralnego ogrzewania;
  • sprawdź, czy narzędzia są przechowywane poza zasięganiem dzieci;
  • towarzysz dziecku w kontakcie ze zwierzętami hodowlanymi;
  • dbaj o to, by dziecko samodzielnie nie zbliżało się do zbiorników wodnych lub otwartych studni;
  • trzymaj dziecko za rączkę, podczas spacerów w lesie.

Wieś jest miejscem, które dla dziecka stanowi krainę zamieszkałą przez bohaterów bajek i opowieści. Warto, żeby mogło poznawać świat zwierząt i roślin, tak inny od otoczenia miejskiego.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą Ci stworzyć bezpieczne otoczenie dla dziecka w czasie Waszego pobytu na wsi.

 

 

W jakim wieku dziecko może samo chodzić do szkoły, a w jakim konieczny jest nadzór osoby starszej?

Dziecko do 7 roku życia może poruszać się po drodze pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat (nie dotyczy to drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych i strefy zamieszkania). Nie musi to być, jak widać, dorosły, a może być np. starszy brat czy siostra. Natomiast po ukończeniu 7 lat dziecko może być już samodzielnym uczestnikiem ruchu. Oznacza to więc, że pierwszoklasista może sam pokonać drogę do i ze szkoły.

Czy lepszym rozwiązaniem jest, kiedy dziecko idzie do szkoły w grupie?

Trudno mówić o jednym rozwiązaniu, jako tym najlepszym. Z jednej strony, gdy dziecko jest samo nikt go nie rozprasza, ale z drugiej, jeśli idzie z kolegą, to kolega może np. pierwszy zauważyć niebezpieczeństwo. Jednak bez względu na to czy dziecko idzie samo czy w grupie, najważniejszą rzeczą jest odpowiednie przygotowanie go do pokonania tej trasy i nauczenie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Poświęćmy na to odpowiednią ilość czasu, aby dobrze poznało drogę do szkoły i wiedziało, w jakich miejscach należy szczególnie uważać. Dlatego najlepiej, jeśli to rodzice przejdą najpierw z dzieckiem kilka razy trasę do i ze szkoły. Dobrze jest wyznaczyć stałą, możliwie najbezpieczniejszą drogę. Jeśli dziecko ma ją pokonywać w towarzystwie grupy kolegów, to powinno być szczególnie uwrażliwione na skutki niewłaściwych zachowań, takich jak np. popychanie czy popisywanie się przed kolegami niepotrzebną brawurą, która może grozić wypadkiem.

Samodzielna droga do szkoły  –  jakie zasady przekazać dziecku?

Podczas wspomnianego przygotowania do samodzielnego pokonania trasy do i ze szkoły, spokojnie wyjaśniajmy dzieciom zasady ruchu drogowego, znaczenie sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych, jakie mogą spotkać na swojej drodze. Dziecko musi wiedzieć, że do poruszania się służy chodnik, do przejścia przez jezdnię uprawnia zielone światło lub pasy, a przed przejściem przez ulicę należy się dobrze rozejrzeć. Oprócz podstawowych zasad poruszania się pieszo, dziecko powinno wiedzieć jak zachować się w pojazdach komunikacji miejskiej lub autobusach szkolnych, jeśli właśnie w ten sposób ma dotrzeć do szkoły. Jedną z częstszych przyczyn wypadków jest nagłe wtargnięcie dziecka na jezdnię lub wyjście na ulicę zza stojącego pojazdu. Dlatego dzieci oczekujące na autobus powinny stać spokojnie na chodniku, w odpowiedniej odległości od jezdni, nie przepychać się i nie wygłupiać, bo wtedy łatwo o nieszczęście. Młody uczeń musi też wiedzieć, że jego zdrowie i życie są dla nas najważniejsze i wolimy, aby umknęło mu kilka minut lekcji, niż aby narażał się na niebezpieczeństwo goniąc uciekający autobus. Jeśli natomiast droga do szkoły wiedzie poza terenem zabudowanym, to koniecznie zadbajmy o widoczność dziecka. Odblaski są wtedy obowiązkowe, podobnie jak zasada poruszania się  lewą stroną drogi, najlepiej ”gęsiego”. Gdy już nauczymy dziecko wszystkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa, to na koniec przekażmy mu jeszcze dwie ważne rzeczy. Pierwsza to zasada ograniczonego zaufania, która oznacza, że zawsze należy być uważnym na drodze, bo fakt, że znamy przepisy, nie oznacza, że wszyscy użytkownicy dróg je znają i stosują. A druga, nie związana z ruchem drogowym, ale niemniej istotna, to uczulenie dzieci, aby nie korzystały z propozycji nieznajomych osób, które np. chcą je podwieźć do domu.

Sylwia JabłońskA

 

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

 

BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY

Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz tę trasę - ważne, byś poznał zasady ruchu drogowego, aby być bezpiecznym każdego dnia.

ZASADY PRZECHODZENIA PRZEZ JEZDNIĘ

  1. Zawsze zatrzymuj się przed jezdnią.

  2. Spójrz w lewo.

  3. Spójrz w prawo.

  4. Ponownie spójrz w lewo.

  5. Możesz przejść na drugą stronę jezdni, pod warunkiem, że nie nadjeżdża żaden pojazd i nie występuje jakiekolwiek inne niebezpieczeństwo. Podczas przechodzenia przez jezdnię, możesz unieść rękę, aby być bardziej widocznym.

  6. Pamiętaj, że gdy wysiądziesz z autobusu lub samochodu, nie przechodź bezpośrednio przed lub za pojazdem. Jesteś wtedy niewidoczny dla kierowcy tego pojazdu zewnątrz budynku.

ZNAKI DROGOWE

Sygnalizacja dla pieszych

Światło czerwone – STOP (nie wolno wchodzić na jezdnię)

Światło zielone – IDŹ – (można przechodzić przez jezdnię)

Przejście dla pieszych

Przejście dla pieszych

Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów

Dzieci

Przejście dla pieszych

Droga dla pieszych

Koniec drogi dla pieszych

Strefa zamieszkania

 

mgr Sylwia Jabłońska

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 

Lokalne media o naszej akcji

     W lokalnej prasie "Wiadomości lokalne Gminy Kocmyrzów-Luborzyca" ukazał się artykuł opisujący działania podjęte przez naszą szkołe w ramach akcji "Odblaskowy" Karniów. Zobacz więcej...


OBOWIĄZKOWE ODBLASKI DLA PIESZYCH

Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Przy okazji zmiany przepisów, warto też przypomnieć najważniejsze zasady dotyczące poruszania się poboczem poza obszarem zabudowanym. Piesi powinni iść lewą stroną jezdni (by nadjeżdżający pojazd jechał na nas od przodu, a nie od tyłu) i, jeśli idą w grupie, koniecznie „gęsiego”. Jeśli nie ma pobocza (a tym bardziej chodnika) można iść skrajem jezdni.

Bądźmy widoczni na drodze!

 


 

Powrót do domu często prowadzi przez wiele nieoświetlonych
miejsc. Aby bezpiecznie poruszać się po drogach, musisz
poznać podstawowe zasady ruchu drogowego
oraz zachowania się podczas powrotu do domu.


 

Zawsze bądź widoczny na drodze
Zabawa w chowanego może być świetną frajdą. Ale pamiętaj, są  miejsca w których lepiej jest pozostać widocznym. Jednym z tych miejsc jest droga. Czy wiesz, że kiedy robi się ciemno i bardzo słabo widać Cię na drodze możesz znaleźć się w niebezpieczeństwie? Droga do domu często prowadzi przez wiele nieoświetlonych miejsc, dlatego zawsze noś na sobie odblaski, które pomogą kierowcy zobaczyć Cię z daleka.

Zadanie !!!
Poproś mamę lub tatę, żeby pokazali Ci, co widzi kierowca auta podczas jazdy po zmroku.

Przechodź tylko na pasach
Zastanawiałeś się kiedyś, czy zebra jest biała w czarne paski czy czarna w białe?  My też, ale znamy już odpowiedź. Zebra ma białe paski i jest czarna. Tak samo na drodze. Białe pasy na czarnej drodze, popularnie zwane zebrą, oznaczają przejście dla pieszych. Zebra jest po to, aby pomóc Ci bezpiecznie przedostać się na drugą stronę jezdni. Przechodzenie przez ulicę w innym miejscu, może skończyć się niebezpiecznym wypadkiem. Pamiętaj też, aby przechodząc przez jezdnię zawsze rozejrzeć się w lewą, prawą, a potem jeszcze raz lewą stronę.

Zadanie !!!
Poproś rodziców, aby dla odmiany Oni pozwolili Tobie, przeprowadzić się przez jezdnię.

 

Spotkanie z nieznajomym
Poznawanie nowych ludzi może być ekscytujące, ale może być też niebezpieczne. Złym miejscem na poznawanie ludzi jest właśnie droga do domu. Z pewnością słyszałeś to już od swoich rodziców, a ich zawsze warto słuchać! Dlatego pamiętaj, nigdy nie wsiadaj do samochodu z nieznajomym, który zatrzyma się zapytać Cię o drogę. Jeśli po drodze zaczepi Cię nieznajomy, od razu powiadom rodziców. Nie przyjmuj też żadnych słodyczy, zabawek, pieniędzy ani innych prezentów od osób, których nie znasz. Pamiętaj też, aby klucze do domu zawsze chować tak, aby nie widział ich żaden nieznajomy

Zadanie !!!
Zapytaj rodziców jak należy się zachować, kiedy zaczepi Cię nieznajomy.

 

mgr Sylwia Jabłońska


WYCIECZKA ROWEROWA

Na rowerze lubią jeździć prawie wszystkie dzieci. Można wybrać się na nim do kolegi lub koleżanki, pojechać do szkoły lub na dłuższą wycieczkę. Aby rowerowe podróże były bezpieczne pamiętaj:

  1. Zawsze informuj rodziców, gdzie się wybierasz i o której godzinie wrócisz.

  2. Jeśli wybierasz się sam lub z rówieśnikami, wybierz trasę, którą dobrze znasz. Nie zbaczaj z drogi.

  3. Zakładaj na głowę kask. Ochroni Cię przed stłuczeniami, gdybyś spadł z roweru.

  4. Razem z rodzicami sprawdzaj, czy światła rowerowe są sprawne. Pamiętaj także o kamizelce odblaskowej lub o elementach odblaskowych na ubraniu. Dzięki nim będziesz widoczny dla kierowców innych pojazdów.

  5. Gdy wybierasz się na dłuższą wycieczkę, zabierz ze sobą cieplejsze ubranie lub kurtkę przeciwdeszczową. Nie zaskoczy Cię wtedy zmiana pogody.

  6. W rowerowej podróży miej zawsze ze sobą coś do picia i jedzenia. Zapakuj do plecaka kanapki, owoc i sok. Dzięki nim nie zabraknie Ci energii.
     

mgr Sylwia Jabłońska


Bezpieczeństwo dzieci podczas wykonywania prac polowych

Z roku na rok wzrasta liczba wypadków, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Najczęściej są to mieszkańcy wsi, gdzie latem i jesienią trwają prace polowe, ale zdarzają się również przypadki okaleczeń dzieci przez maszyny rolnicze podczas prac w polu. Często zdarza się, że już dzieci w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Niedopuszczalne jest jednak, żeby je obsługiwały, ponieważ przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Małe dzieci muszą być świadome, iż są prace których wykonywać nie powinny, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Mają za mało sił, brakuje im wyobraźni, doświadczenia, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa, przewidzieć skutków swoich poczynań.  

Jak unikać zagrożeń? 

  • Rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.

  • Małe dzieci nie powinny pozostawać bez opieki osób dorosłych.

  • Dzieci nie powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Zabawa taka prowadzić może do upadku z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin.

  • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.

  • Przenoszenie ręcznie dużych, ciężkich lub nieporęcznych przedmiotów (np. złom metalowy) jest niewskazane.

  • Zlecanie dzieciom prac porządkowych w obejściu należy koniecznie sprawdzić, czy wszelkie wykopy, szamba są starannie zabezpieczone.

  • Dzieci nie mogą mieć bezpośredniego dostępu do pomieszczeń, w których umieszczone są: generatory prądu, piece centralnego ogrzewania, parniki, sieczkarnie, pilarki, młocarnie, ostre narzędzia, takie jak: kosy, noże, widły, szpadle,

  • Właściciele gospodarstw winni zadbać, aby w pomieszczeniach, w których składowane są różnego rodzaju rozcieńczalniki, farby i inne substancje żrące oraz nawozy i środki ochrony były każdorazowo zamykane.

  • Przebywanie w pomieszczeniach gospodarczych małych dzieci może być szkodliwe ze względu na: zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce), choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych, pyłopochodne choroby układu oddechowego. 

Dzieci mogą zajmować się: utrzymaniem porządku wokół domu, dbałością o estetyczny wygląd całego obejścia, sadzeniem kwiatów i pielęgnowaniem ogródka, opieką nad małymi zwierzętami, jak psy, koty, króliki itp. 

 

Należy zwrócić uwagę na to aby dzieci NIE SPRZĄTAŁY: opakowań po środkach trujących (substancje chemiczne), odchodów zwierzęcych, pozostałości po uboju zwierząt, pomieszczeń inwentarzowych.

 

 

P A M I Ę T A J:

Każda pracująca maszyna stanowi potencjalne zagrożenie dla dziecka.

Każdy kontakt ze zwierzętami gospodarczymi wiąże się z ryzykiem.

Każda praca z chemicznymi środkami ochrony roślin niesie niebezpieczeństwo zatrucia.

Nawet podczas obserwacji pracy rodziców lub przebywaniu w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych należy zachować szczególną ostrożność.

Traktor można prowadzić tylko wtedy jeśli posiadamy prawo jazdy, czyli po ukończeniu 18 roku życia.

 

mgr Sylwia Jabłońska


Bezpieczeństwo w czasie

wycieczek szkolnych

 

  • Wskazówki dla pieszych

 

1. Jezdnia jest przeznaczona przede wszystkim dla pojazdów

2. Jeżeli nie ma chodnika idź lewą stroną drogi

3. Unikaj chodzenia przy samej krawędzi chodnika

4. Nigdy nie schodź z chodnika na jezdnię, nie upewniwszy się przedtem czy jest pewne bezpieczeństwo takiego ruchu

 

  • Zasady poruszania się po drogach

grup dziecięcych i młodzieżowych

 

1. Zorganizowane grupy piesze (kolumny) powinny poruszać się po jezdni jak najbliżej prawej jej krawędzi

2. Liczba osób idących w kolumnie obok siebie nie może przekraczać czterech.

3. Kolumna nie może zajmować więcej niż połowę szerokości jezdni i powinna stosować się do ogólnych przepisów o ruchu drogowym

4. Pieszym idącym w kolumnie zabrania się wyprzedzania innych użytkowników dróg.

5. Jeżeli przemarsz kolumny odbywa się w warunkach

niedostatecznej widoczności w ciągu dnia, pierwszy i ostatni

z maszerujących z lewej strony powinien mieć zapaloną latarkę

  • Pierwszy- o świetle białym skierowanym do przodu

  • Ostatni - o świetle czerwonym skierowanym do tyłu

  • jeżeli długość kolumny przekracza 20 m maszerujący po

lewej stronie powinien mieć zapalone latarki o świetle

białym, rozmieszczone w taki sposób, aby odległości między

nimi nie była większa niż 10 m.

6. W czasie mgły zabrania się ruchu kolumn pieszych po jezdni

7. Nieletni do lat 14 idący w kolumnach, powinni maszerować dwójkami, po chodniku, pod nadzorem osoby dorosłej.

 

  • Zasady kąpieli i plażowania

 

1. Dno kąpieliska musi być równe

2. Temperatura wody-najodpowiedniejsza 220 C

3. Jeżeli jest mniejsza niż 180 C,nie powinno w ogóle zezwalać na kąpiel

4. Temperatura powietrza wyższa od temperatury wody co najmniej o 4-50 C

5. Najlepsza pora na kąpiel są godziny 10- 12, a w dni upalne 17-19

6. Czas trwania kąpieli: 3-5 minut dla młodszych, 5 minut dla starszych

7. Czas trwania przedłużamy maksymalnie do 20 minut.

8. Nie pozwalamy wchodzić dzieciom do wody, gdy są zgrzane

9. Grupy oczekujące na wejście do wody siedzą w cieniu

10. Nie wolno kąpać się wcześniej niż godzinę po posiłku

11. W czasie kąpieli - wychowawca stoi na brzegu.

12. Utrzymana bezwzględna karność

13. Ustalić sygnały “koniec kąpieli”, “z wody”

14. O wyjściu z kąpieli wychowawca musi być powiadomiony

15. W bezpośrednim pobliżu musi być

przygotowany sprzęt ratowniczy.

16. Teren do kąpieli słonecznych powinien być tak przygotowany, aby dzieci przed i po mogły odpocząć w cieniu.

 

  • Zasady Organizowania Ogniska

_

  • Wybór miejsca na ognisko:

1. Brać pod uwagę kierunek wiejącego wiatru

_ 2. Oczyścić miejsce z chrustu, ściółki i trawy

_ 3. W pobliżu ognisk zgromadzić sprzęt do gaszenia

_ 4. Wyznaczyć osobę(y), które będą czuwały nad ogniskiem

_ 5. Teren po zakończeniu ogniska należy:

  • ogień zgasić wodą,

  • popiół przysypać ziemią,

  • przywrócić terenowi pierwotny wygląd.

 

  • Korzystanie z lasów

 

  • Zasady obowiązujące podczas korzystania z lasów - zabrania się:

_ 1. Zanieczyszczania gleby i wód

_ 2. Zaśmiecania

_ 3. Rozkopywania gruntu

_ 4. Rozgarniania ściółki i niszczenia grzybów oraz grzybni

_ 5. Niszczenia lub uszkadzania drzew lub innych roślin

_6. Niszczenia znaków i tablic

_ 7 Zbierania płodów w oznakowanych miejscach zabronionych

_ 8. Zbierania ściółki

_ 9. Biwakowania poza miejscami wyznaczonymi,

10. Niszczenia mrowisk, lęgowisk, wybierania jaj i piskląt

_ 11. Płoszenia zwierząt

_ 12. Hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych

_ 13. Rozniecania ognisk poza miejscami wyznaczonymi.

 

  • Bezpieczeństwo

 

  • Kilka uwag o bezpieczeństwie:

 

  • Dzieci:

  • _Nie potrafią w pełni przewidywać sytuacji, w której mogą kryć się elementy zagrażające ich zdrowiu i życiu

  • _Nie rozumieją w pełni przyczyn i skutków określonej sytuacji.

  • _Mają skłonności do „naginania” do własnej wyobraźni

  • _ Nie doceniają grożących im niebezpieczeństw

  • _Chcą imponować rówieśnikom i dorosłym.

 

mgr Sylwia Jabłońska


 

 

KONKURS PLASTYCZNY

 

„Po drodze idziemy, widoczni być chcemy”

 

W związku z udziałem naszej Szkoły w Konkursie „ODBLASKOWA SZKOŁA” został przeprowadzony dla uczniów kl. IV‑VI konkurs plastyczny pod hasłem: „Po drodze idziemy, widoczni być chcemy”.

Uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną prezentującą, jak ważne jest użycie elementów odblaskowych przez osoby poruszające się po drodze.

W pracy oceniane były przede wszystkim: nawiązanie do tematu, pomysłowość, walory estetyczne. Zdjęcia najlepszych prac zostały zamieszczone w sprawozdaniu z działań konkursowych w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”, a ich autorzy zostali nagrodzeni, otrzymując nagrody i wyróżnienia.

Pierwszym miejscem nagrodzono prace wykonane przez

Bartosza Buchałę kl. V

Mateusza Klamrę kl. V

Katarzynę Słowieńską kl. V

Łukasza Wójtowicza kl. IV

Nie przyznano nagród za drugie i trzecie miejsce.

Wyróżnienie otrzymali

Weronika Gruchała kl. VI,

Zuzanna Korbut kl. V,

Weronika Cerek kl. V,

Nikola Jarosz kl. V,

Kamil Osieka kl. IV

 

Organizator konkursu: nauczyciel plastyki w klasach IV‑VI Teresa Karolczyk‑Kot

Galeria prac

 


 

ODBLASKOWY POKAZ MODY

 

Ciemno, buro i ponuro – tak wyglądają polskie ulice podczas panującej właśnie szarugi jesiennej. Krótszy dzień sprawia, że piesi przechodnie są na drodze bardzo słabo widoczni i narażeni na szczególne niebezpieczeństwo. Dotyczy to także dzieci. Jak wskazują policyjne statystyki od 1 stycznia do 30 września tego roku ofiarami wypadków padło aż 269-ciu uczniów w przedziale wiekowym 7‑14 lat. Jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojemu dziecku? Oczywiście trzeba nosić odblaski. Pieszy posiadający jakikolwiek element odblaskowy, po zmroku jest widoczny dla kierującego z odległości około 150 m. Bez odblasku - dopiero z 30 m. Dlatego też, aby pokazać uczniom, że noszenie odblasków nie musi być czymś „obciachowym” i krępującym w dniu 8 listopada 2013 roku w naszej szkole odbył się „Odblaskowy pokaz mody”. Celem akcji było pokazanie wszystkim, że odblaski są fajne, można je nosić na wiele sposobów, a przy tym można pięknie wyglądać i wcale nie trzeba się wstydzić. Udowodnili to nasi uczniowie uczestniczący w konkursie. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością mimo, że miały mało czasu na przygotowanie się. Nad całością pokazu czuwała pani Barbara Chuchmacz.

Wyniki:

  1. Maciej Rozpondek kl.VI, Natalia Gruszczak kl.VI

  2. Anna Marzec kl.IV, Nikola Marzec kl.V

  3. Patrycja Migdał kl.V, Dominika Wiśniowska kl.IV

wyróżnienia: Kamil Osieka kl.IV, Klaudia Musiał kl.VI, Weronika Cerek kl.V

Galeria zdjęć

 


 

„WIDOCZNY – BEZPIECZNY”

Tytułowe hasło towarzyszyło wizycie w naszej szkole, a także w przedszkolu pań policjantek. 30 października 2013 roku odwiedziły nas panie: asp.sztab. Jolanta Leśkiewicz oraz mł.asp. Beata Dulewicz. Zasadniczym celem przybyłych gości było uświadomienie dzieciom jak wiele zagrożeń może ich spotkać na drodze, jak zachować się, aby nie doszło do nieszczęścia oraz jak ważne jest używanie elementów odblaskowych.

Dzieci od pań policjantek otrzymały upominki w postaci opasek, a także kamizelek. Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom za prelekcję oraz odblaskowe prezenty.

 

Galeria zdjęć

 


 

KONKURS PLASTYCZNY

 

Dnia 24 października br. w ramach akcji Odblaskowa Szkoła, w klasach 0‑I odbył się konkurs teoretyczno – plastyczny pod hasłem „Bezpieczeństwo na co dzień”. Dzieci wykazały się dużą znajomością znaków drogowych oraz ogólną wiedzą na temat bezpiecznego poruszania się po drogach w mieście i na wsi. Wszyscy uczniowie za pracę i udział w konkursie otrzymali nagrody.

 

Galeria zdjęć

 


ZASADY BEZPIECZNEJ JAZDY NA ROWERZE

I Rekreacyjny Rajd Rowerowy już za nami. Warto przypomnieć wszystkim rowerzystom i przyszłym miłośnikom dwóch kółek o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy na rowerze.

 

  • Pamiętaj, że sprawny rower, dobra znajomość przepisów i przestrzeganie ich, choć ważne, nie gwarantują jeszcze twojego bezpieczeństwa. Przede wszystkim musisz pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i zawsze brać pod uwagę to, że kierowca może cię nie zauważyć, wymusić pierwszeństwo czy przekroczyć prędkość. Uważna obserwacja sytuacji na drodze oraz przewidywanie zachowań innych uczestników ruchu są nawet ważniejsze niż obserwacja znaków drogowych. 

 

  • Pamiętaj aby być widocznym na drodze. Światła samochodów święcą mocniej od rowerowych, a różnica w widoczności między rowerzystą nieoświetlonym a oświetlonym jest ogromna. Pamiętaj zatem o założeniu kamizelki odblaskowej, dzięki której będziesz doskonale widoczny na drodze. Dodatkowo świetnie sprawdzają się opaski odblaskowe na nogi i ręce (są dobrze widoczne z boku, a dzięki tym ostatnim widać, kiedy wyciągniętą ręką sygnalizujemy zamiar skrętu). Im więcej elementów odblaskowych na odzieży czy rowerze, tym lepiej. Każdy taki element sprawia, że kierowcy innych pojazdów widzą cię już z daleka.

 

  • Pamiętaj, aby zawsze jeździć w kasku. Podczas upadku poza kolanami i łokciami na urazy najbardziej narażona jest głowa.

 

  • Pamiętaj, aby zawsze jeździć przy prawej krawędzi jezdni.

 

  • Zamiar skrętu lub zmiany pasa ruchu sygnalizuj ręką. Zanim go wykonasz, obejrzyj się za siebie, aby upewnić się, czy z tyłu nie nadjeżdża samochód.

 

  • Regularnie kontroluj stan techniczny roweru. Szczególną uwagę zwracaj na hamulce. Pamiętaj, że niesprawne hamulce w połączeniu z dużą prędkością to niemal pewny wypadek.

 

 

Warto również wspomnieć o kilku podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy na rowerze w grupie. Taka jazda to nie tylko przyjemność i świetna zabawa, ale również odpowiedzialność, jaka spoczywa na każdym uczestniku wycieczki rowerowej.

 

  • Komunikacja jest kluczowym elementem bezpiecznej jazdy na rowerze w grupie. Ważne jest, aby komunikować resztę grupy o wszelkiego typu zagrożeniach na drodze. Posłużyć do tego może kilka krótkich komend takich jak:

 

Samochód! – gdy auto nadjeżdża zza pleców lub z dużą prędkością naprzeciw.

Samochód z lewej/prawej! – gdy auto wyprzedza grupę lub stoi na poboczu.

Rowerzysta! – gdy trzeba wyprzedzić wolno jadącego rowerzystę.

Dziura! – gdy na drodze jest nierówność.

 

  • Jedź ostrożnie i troskliwie.

Pamiętaj, że w grupie każde twoje działanie może narazić innych na niebezpieczeństwo. Jesteś więc odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale także za innych.

 

  • Jedź bezpiecznie.

Przez cały czas musisz być bardzo czujny. Jazda w zbyt ciasnym szyku często kończy się kolizjami. A czym może skończy się upadek z roweru, chyba nie trzeba przypominać. Staraj się więc zachować płynną jazdę, nie hamować gwałtownie oraz przewidywać zachowania innych.

 

Pamiętaj:

 

  • bądź czujny przez cały czas

  • nie jedź koło obok koła

  • nie patrz wstecz!

  • jedź zrelaksowany, nie panikuj

  • skup się na jeździe do przodu

  • nie hamuj zbyt często, chyba, że jest to konieczne

  • trzymaj się linii szyku, zachowaj odstęp

 

  • Bądź przygotowany.

Zawsze miej przy sobie pompkę oraz podstawowe narzędzia, gdyż podczas jazdy mogą się one okazać pomocne. Dobrze także jeśli będziesz znał przebieg trasy.

 

  • Baw się dobrze i dbaj o kondycję!

Jazda na rowerze to nie tylko wielka frajda i niezapomniana przygoda, ale także doskonały sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu z przyjaciółmi. Wspólne przejażdżki mogą okazać się dobrym treningiem i okazją do poprawy własnej kondycji. Dlatego bądź aktywny i pamiętaj o bezpieczeństwie. Do zobaczenia na rowerowym szlaku!

 


 

MAKIETA O RUCHU DROGOWYM

Uczniowie klasy IV wykonali makietę o ruchu drogowym.

 


 

BEZPIECZNY ROWERZYSTA

         Większość z nas lubi spędzać wolny czas na dwóch kółkach. Jednak, aby były to miłe chwile musi pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Jadący na rowerze jest normalnym użytkownikiem drogi, który musi przestrzegać przepisów na niej obowiązujących oraz ma on swoje prawa, które dla wspólnego bezpieczeństwa muszą być respektowane przez innych uczestników ruchu drogowego. Rowerzysta zaliczany jest do grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu. Nie jest osłonięty blachą, nie jest zabezpieczony strefami kontrolowanego zgniotu, pasami, poduszkami i innymi urządzeniami chroniącymi kierujących samochodami. Kolizja pojazdu samochodowego i rowerzysty zawsze skończy się gorzej dla tego drugiego. Dlatego tak ważne jest właściwe wyposażenie roweru w światła i rowerzysty w odblaski. Pamiętaj, że od tego zależy przede wszystkim Twoje życie.  Nigdy nie zapominaj o obowiązkowym oświetleniu wieczorem a zwłaszcza po zmroku.

Do obowiązkowego oświetlenia roweru (wg przepisów Prawa o Ruchu Drogowym) należy:
- z przodu - jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające.
Rowerzysta jest zobowiązany do korzystania z  powyższych świateł od zmierzchu do świtu a także w tunelach.

Dodatkowo, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo zaleca się stosowanie:

·         odblasków na szprychach, które zwłaszcza podczas ruchu koła zwiększają widoczność roweru z boku,

·         odblasków na pedałach, te poprawiają naszą widoczność z przodu i tyłu podczas pedałowania,

·         opaski odblaskowej, którą możemy założyć na nogawkę, chroniąc trzepoczące spodnie przed zbrudzeniem, taką opaskę możemy również założyć na rękę,

·         kamizelki odblaskowej, która będzie widoczna z każdej strony. Ważne  aby, jeśli to możliwe, rozmiar był dobrany tak, aby nie przeszkadzał nam w jeździe na rowerze,

·         kasku – który, chroni naszą głowę przed urazami, a te są jednymi z częstszych i najbardziej niebezpiecznych kontuzji rowerowych.  Jazda w kasku zmniejsza ryzyko groźnego dla zdrowia a nawet życia urazu o 85%. W  wypadku mocnego uderzenia kask pochłania znaczną jego energię rozpadając się.

W niektórych krajach kaski rowerowe są obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty. W Polsce używanie tej ochrony nie jest jeszcze obligatoryjne ale miejmy nadzieję, że wkrótce się to zmieni