Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Karniowie

 

Nawigacja

Catering

  • Sprzątanie Świata-Święto Ziemi

    Uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły z okazji Święta Ziemi zorganizowali cykl działań, mających na celu wesprzeć planetę Ziemię w staraniach o czystość i ochronę jej naturalnych zasobów. W dniach 20-23.09.2022r. zaplanowano:

    1. Tworzenie plakatów w grupach promujących działania sprzyjające poszanowania Ziemi i ochrony jej zasobów,

    2. Tworzenie prezentacji i prac multimedialnych o tematyce ekologicznej,

    3.Nauka/przypomnienie zasad segregacji śmieci,

    4.Poznanie sposobów na oszczędność energii elektrycznej i wody w gospodarstwach domowych i szkole,

    5.Film dydaktyczny-dlaczego warto sprzątać Zienię?

    6.Planowanie działań do samodzielnej realizacji, takich jak : sadzenie roślin, sprzątanie najbliższego otoczenia oraz innych wymyślonych przez uczniów we współpracy z rodzicami.

    Uczniowie wykazali dużo zaangażowania, kreatywności i pomysłowości.

    Dzieci z ,,0" poznały kolory i przeznaczenie poszczególnych pojemników do segregacji odpadów. Wykonały pracę plastyczną, dowiedziały się dlaczego warto i w jaki sposób dbać o przyrodę.


    koordynator

    Barbara Chuchmacz

  • Dzień Przedszkolaka

    Dzisiaj świętowaliśmy urodziny Patryka z grupy ,, żabek” oraz dzień przedszkolaka. Z tych okazji odwiedził nasze przedszkole Marshall z bajki ,, Psi Patrol”. Dzieci zaśpiewały piosenkę ,,kolorowe światła’’ , recytowały wierszyk, wzięły udział w quizie, zaprezentowały maskotki ulubionych bajkowych bohaterów i otrzymały ordery przedszkolaka. Wizyta Marshalla przyniosła wiele radości.

  • Tak minęły nam pierwsze dni w przedszkolu...

    Minęły już pierwsze dni od rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2022/23. Wszystkie dzieci dobrze już wiedzą, jak wygląda ich rytm dnia w przedszkolu. Do naszego grona przybyło sporo nowych przedszkolaków, które już na dobre się zadomowiły. Są bardzo  dzielne i tylko na początku czasami uroniły  łezkę w tęsknocie za mamą i tatą. We wrześniu kształtujemy przynależność do grupy rówieśniczej. Budujemy relacje ciepła i wzajemnej akceptacji. Wdrażamy się do przestrzegania obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

  • Zebranie z rodzicami

    Ogłoszenie

    Dyrektor  Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Karniowie ,  informuje, że w   dniu 14.09.2022r. tj. środa o godz. 17:00   odbędzie się zebranie   z rodzicami  .

    O godz. 18:00  odbędzie się spotkanie z przedstawicielami rad oddziałowych (1 rodzic reprezentuje daną klasę ), podczas których  zostanie wybrana Rada Rodziców . 

    Serdecznie zapraszamy 

     

  • IX Odblaskowy Rajd Rowerowy

    IX Odblaskowy Rajd Rowerowy

    W dniu 7 września 2022 r. odbył się VIII Odblaskowy Rajd Rowerowy. W rajdzie udział wzięli uczniowie klasy piątej i szóstej pod opieką p. Michała Jońca oraz p. Adama Nowaka. Podczas wycieczki każdy rowerzysta mógł sprawdzić swoją kondycję oraz doskonalić umiejętność bezpiecznej jazdy w grupie. Wszyscy uczestnicy rajdu byli ubrani w kaski, a także odblaskowe kamizelki, dzięki którym byli doskonale widoczni na drodze. Podczas tego rajdu pogoda nam sprzyjała, a sama podróż minęła w przyjemnej atmosferze. Łagodne podjazdy, proste odcinki oraz dynamiczne zjazdy z niewielkich wzniesień były przyjemnym urozmaiceniem wspólnej wyprawy. Trasa rajdu prowadziła przez Karniów – Czulice – Wronin – Wąsów – Czernichów – Czulice – Karniów, a łączny dystans pokonany przez rowerzystów wyniósł 12 kilometrów. IX Odblaskowy Rajd Rowerowy po raz kolejny okazał się świetnym pomysłem i bardzo przypadł do gustu wszystkim uczestnikom. Do zobaczenia na następnym rajdzie!

     

  • Dla przedszkolaków

  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023


  • Zebranie - oddziały przedszkolne

    Zebranie - oddziały przedszkolne

    Ogłoszenie

    Dyrektor szkoły wraz z wychowawcami grupy 3,4,5 i 6 latków zaprasza na  spotkanie   dotyczące organizacji pracy w oddziałach przedszkolnych w roku szkolnym 2022-2023 , które  odbędzie się w dniu 31.08.2022r. tj. środa  o godz. 16:30 w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Karniowie.

    Serdecznie zapraszamy

    - Informacje ważne przed 1 września

    - Prosimy rodziców Naszych Przedszkolaków o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi w poniższych artykułach do których prezentujemy linki. Prosimy, aby Państwo z dziećmi w domu omówili temat związany z właściwym myciem rąk i przez pewien czas nadzorowali ten proces właściwego mycia rąk do czasu opanowania przez dzieci tej czynności zgodnie z instrukcją.

    https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/

    https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/

     

     

  • Ogłoszenie

    Ogłoszenie

     

    Dyrektor Szkoły Podstawowej  im. A. Mickiewicza w Karniowie informuje, że uroczyste  rozpoczęcie  roku szkolnego odbędzie się w dniu  1 września 2022r.

    O godzinie 9:00 odbędzie się msza św. w  Kościele Parafialnym w Czulicach.  

    O godz. 10:00 uroczystość  rozpoczęcia  roku szkolnego na sali gimnastycznej  w SP w Karniowie.  

     

    Dyrektor SP w Karniowie

  • Wyprawka pierwszoklasisty

    Wyprawka pierwszoklasisty

     

    Wyprawka do klasy pierwszej – Szkoła Podstawowa nr 52 w Krakowie im. Marii  Dąbrowskiej

    WYPRAWKA DLA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ

    ROK SZKOLNY 2022/2023

     

     

    • PODRĘCZNIKI- niezbędne do realizacji podstawy programowej z edukacji wczesnoszkolnej i języka obcego wypożyczane są uczniom z biblioteki szkolnej wg obowiązującego  w Szkole Regulaminu wypożyczania podręczników szkolnych.
    • ĆWICZENIA-  niezbędne do realizacji podstawy programowej uczniowie otrzymują we wrześniu bezpłatnie.
    • PODRĘCZNIKI I ĆWICZENIA DO NAUKI RELIGII określone przez księdza katechetę rodzice zakupują z własnych środków.
    • ZESZYTY:

    - 32 lub 16- kartkowy w 3 linie (kolorowe) bez marginesu;

    - 32- kartkowy w kratkę bez marginesu;

    - 16- kartkowy w kratkę „do korespondencji”;

    - zeszyt do religii.

    Wszystkie zeszyty powinny być oprawione i podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka.

    • PIÓRNIK (wygodny w użytkowaniu, najlepiej rozkładany):

    - pióro na naboje;

    - 2 ołówki HB;

    - gumka do mazania;

    - podwójna strugaczka;

    - kredki ołówkowe (miękkie i dobrej jakości np. Bambino);

    - klej w sztyfcie;

    - nożyczki (dla dzieci leworęcznych specjalne);

    - linijka 20cm przezroczysta z wyraźną podziałką.

    • PRZYBORY NA ZAJĘCIA PLASTYCZNE:

    - farby plakatowe 12 kolorów firmy „Astra”;

    - 3 pędzle o różnej grubości;

    - kubek na wodę;

    - plastelina 12 kolorów;

    - kredki świecowe 12 kolorów;

    - pastele olejne;

    - klej w tubce Magic;

    - bloki format A4 po 1 sztuce: rysunkowy biały i kolorowy, techniczny biały i kolorowy;

    - 1 papier kolorowy;

    - 2 teczki na gumkę format A4;

    - 1 ryza papieru ksero;

    - chusteczki higieniczne mokre i suche po 2 opakowania.

    • OBUWIE ZAMIENNE:

    Buty wygodne z białą, nierysującą podeszwą w podpisanym worku.

    • STRÓJ GIMNASTYCZNY:

    W podpisanym woreczku: biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki, jeśli obuwie zamienne jest sportowe nie ma konieczności zakupu dodatkowego obuwia na wychowanie fizyczne.

    • STRÓJ GALOWY:

    Dziewczynki- biała bluzka, granatowa lub czarna spódnica.

    Chłopcy- biała koszula, granatowe lub czarne spodnie.

     

     

    Na pierwszym Zebraniu z nauczycielem uczącym w klasie 1 zostaną przedstawione inne potrzebne materiały, które mogą zostać zakupione przez rodziców w mniejszych ilościach dla całej klasy lub indywidualnie dla każdego dziecka. Decyzję o sposobie zakupu tych materiałów podejmą rodzice.

  • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

    Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

    24 czerwca 2022 r. miało miejsce po raz pierwszy uroczyste zakończenia roku szkolnego na nowej sali gimnastycznej. Pani Dyrektor podczas uroczystości zwróciła się do nauczycieli, rodziców oraz uczniów z podziękowaniem za kolejny rok szkolnej edukacji. Rok, który był wyjątkowo trudnym rokiem, rokiem, w którym nie raz trzeba było stawić czoła różnym trudnościom i wyzwaniom.

    Pani Dyrektor zwróciła się do uczniów: " Za Wami okres wytężonej pracy, czas wielu doświadczeń i przeżyć, osobistych sukcesów. Gratuluję Wam wszystkim!!! A szczególnie tym spośród Was, którzy swoją pracowitością i systematycznością osiągnęli sukcesy w nauce. Dziękuję Wam za trud, wysiłek, zaangażowanie w zdobywaniu nowych umiejętności, w poznawaniu i rozwijaniu swoich zdolności i talentów. Jednocześnie dziękuję tym, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę podczas konkursów, olimpiad, zawodów sportowych. Przed Wami wakacje, czas zasłużonego wypoczynku. Pamiętajcie jednak, że ten czas radosnej swobody i zabawy nie zwalnia Was z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. A zatem proszę, bądźcie rozważni i ostrożni!"

    Do uczniów klasy ósmej skierowała słowa: " Drodzy absolwenci, wchodzicie  w kolejny, jeszcze nieznany etap edukacji, ale jestem pewna, że  jesteście do niego dobrze przygotowani. Czas nauki w tej szkole pozwolił  Wam  zdobyć wiedzę, doświadczenie i myślę, że… odwagę na dalszą drogę. Każdy z Was jest niepowtarzalnym, wartościowym młodym człowiekiem o nieograniczonych możliwościach!

    Niechaj to przesłanie towarzyszy Wam każdego dnia, daje siłę i pozwala uwierzyć w siebie.

    Życzę Wam wszystkim dalszych sukcesów w rozwijaniu wiedzy i myślę, że będziemy mogli być z Was dumni. Idźcie więc śmiało w życie z uśmiechem i wysoko uniesionym czołem. Powodzenia!"

    Dyrekcja podziękowała wszystkim, którzy wspierali pracę  Szkoły Podstawowej w Karniowie. Nauczycielom podziękowała za wkład w rozwój wiedzy, umiejętności, kompetencji i kształtowania postaw uczniów. Księdzu  proboszczowi  Parafii w Czulicach za współpracę i otaczanie duchową opieką. Rodzicom za współpracę w działaniach naszej szkoły, a ddministracji i obsłudze  za zaangażowanie w pracę.

    Na koniec Pani Dyrektor życzyła Gronu Pedagogicznemu i wszystkim Uczniom, aby czas wakacji był czasem dobrego odpoczynku i czasem nabierania sił do dalszej nauki i pracy oraz, aby wakacje dały wszystkim dużo radości oraz życzyła bezpiecznego powrotu 1 września  w SP w Karniowie.

     

     

     

  • Dzień Mamy i Taty

    Dzień Mamy i Taty

    „To co w sercach dziecięcych naprawdę czujemy,
    to słowami wierszy i piosenek wyrazić dziś chcemy.
    Mamy, Mamusie, mateńki, Matule,
    w dniu Waszego święta całujemy Was czule.
    Tatusiowie jesteście dla nas najważniejsi w świecie,
    a jak mocno Was kochamy – doskonale o tym wiecie”
    .

    Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń
    i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla Rodziców.

    To wyjątkowe święto zawsze gościło w kanonie uroczystości organizowanych w naszej szkole.  Pandemia Covid19 i obostrzenia sanitarne dotyczące zgromadzeń spowodowały, że przez ostatnie dwa lata święto to, jak również wiele innych ważnych  imprez i uroczystości szkolnych nie mogło odbyć się w takiej formie, na jaką zasługują i do jakiej wszyscy byliśmy przyzwyczajeni: podniosłej, uroczystej
     i hucznej.

    W tym roku było inaczej, tak jak dawniej: pięknie, uroczyście i wzruszająco.

    To wyjątkowe święto, dzieci z klas I-III uczciły w piękny popołudniowy dzień 14 czerwca. Uroczystość rozpoczęła krótkim, ciepłym powitaniem i życzeniami skierowanymi do zgromadzonych
    w sali gimnastycznej Rodziców, dyrektor szkoły Pani Aneta Zięcik-Dziuba, zapraszając jednocześnie na część artystyczną.

    Wstępem do niej,  była przedstawiona przez narratorów krótka historia powstania  tych  Świąt, po której wystąpiły wszystkie dziewczynki z klas I-III, prezentując układ taneczny z serduszkami do utworu Abby „Chiquitita”. Pięknie wykonany taniec, Rodzice nagrodzili gromkimi oklaskami. Po tańcu przyszedł czas na popisy recytatorskie i wokalne.  Wszyscy artyści pragnęli zaprezentować się jak najlepiej przed tak sympatyczną widownią. Występom towarzyszyły niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z prezentujących się na scenie pociech. Zakończeniem części artystycznej był popis umiejętności tanecznych chłopców z klas I-III, którzy zaprezentowali układ taneczny  „ Chocolate choco choco”.

    Po występach wszystkie dzieci wręczyły Rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i rodziców.

     

                                                                                                                                      Dorota Czekaj

     

     

  • Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"

    Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"

    W tym roku szkolnym odbyła się XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik". Wzięli w nim udział uczniowie klas I-VIII. Wszyscy uczestniucy byli oceniani ze wzgledu na kategorie wiekowe. Z naszej szkoły do udziału zgłosiło się 13 uczniów, koordynatorem konkursu była p.Barbara Chuchmacz. 

    Mamy zaszczyt i przyjemność ogłosić, że dwóch uczniów z naszej szkoły otrzymało tytuł laureata konkursu!

    Laureatem II miejsca, uzyskując 96% punktów został Szymon Król - uczeń klasy III, natomiast Antoni Caba uczeń klasy I,  uzyskał drugi najlepszy wynik w szkole zdobywając 89% punktów! Ogromne gratulacje!!!

    A oto pozostali uczestnicy konkursu oraz ich wyniki:

    Kl.I P.Król 71%, Kl.IV W.Skarbiński 71%, K.Szreniawa 60%, K.Szreniawa 57%, J.Stawinoga 55%,M.Kołodziej 43%, W.Gniewek 36%, Kl.V M.Nowak 57%,P.Caba 45%, Kl.VI Z.Gołąb 59%, kl.VII A.Wilk 34%. 

     

    Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zachęcamy do udziału również  za rok.

  • XIV Ogólnopolski Konkurs KRUS

    XIV Ogólnopolski Konkurs KRUS

    Uczniowie naszej szkoły jak co roku licznie wzięli udział w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym i Literackim zatytułowanym "Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy". 

    Prace były bardzo atrakcyjne i zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami przesłanymi przez organizatora konkursu.

    Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

  • Egzamin na kartę rowerową

    Egzamin na kartę rowerową

    W tym roku szkolnym do egzaminu na kartę rowerową przystąpiło 8 uczniów z klasy czwartej. Egzamin składał się z części teoretycznej (testu ) oraz części praktycznej. Oprócz tego uczniowie odbyli kurs pierwszej pomocy przedmedycznej oraz uczyli się obsługi technicznej roweru. Uczniowie świetnie poradzili sobie z wszystkimi zadaniami.

    Nauczyciele przeprowadzający egzamin: Barbara Chuchmacz, Sylwia Jabłońska, Adam Nowak

  • Ogłoszenie

  • Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

    Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

    12.06.2022r. dzieci z oddziału przedszkolnego ,,0'' , uczniowie kl. I oraz II szkoły podstawowej mieli zaszczyt wziąć czynny udział w X Dniach Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Dzieci pięknie zaprezentowały się pokonując tremę. Prezentacja zgromadziła pod sceną duże grono widowni, która gromkimi brawami podziękowała młodym artystom za występ.

    Serdeczne podziękowania należą się Rodzicom, którzy w tym dniu przyprowadzili swoje dzieci na występ.

  • XXXI Gminne Igrzyska Sportowe

    XXXI Gminne Igrzyska Sportowe

    10 czerwca 2022r. odbyły się XXXI Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Luborzycy. Uczniowie rywalizowali na boisku w Baranówce w dysyplinach lekkoatletycznych. Jak na "Królową Sportu" przystało były biegi, rzuty i skoki. Odbył się również Turniej Ringo, w którym naszą szkołę dzielnie reprezentowali J.Maderak i P.Caba. Pogoda dopisała, chociaż podłoże na boisku było wymagające i biegi odbyły się w niełatwych warunkach. Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów, którzy dzielnie walczyli i dali z siebie wszystko. Bieg na 60m - P.Klimas, Sz.Kaczor; 400m - M.Gniewek IV miejsce, 600m - P.Piwowarczyk - IV miejsce; bieg po kopercie - N.Rakoczy 26,60, D.Gruchała 23,62; skok w dal: W.Marzec 189cm - IV miejsce, K.Kołodziej 213cm - V miejsce; rzut piłka lekrską - J.Wesołowska 4,3m, P.Piwowarczyk 12,5m; sztafeta 4x200m dz - N.Rakoczy, M.Gniewek, W.Marzec, M.Jaśkiewicz; 4x200m chł. - P.Piwowarczyk, Sz.Kaczor, D.Gruchała, K.Kołodziej.

    W kalsyfikacji generalnej nasza szkoła uplasowała się na siódmym miejscu. Uważam, że siódemka jest liczbą szczęśliwą i za rok na pewno "namieszamy" podczas kojenych Igrzysk. jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, uczniowie pokonali wiele słabości, wywalczyli życiówki, pokazali ducha walki i rywalizacji fair play!

    Serdeczne gratulacje i wiele sukcesów na arenie sportowej!

    Podziękowania dla rodziców zaangażowanych w przywiezienie dzieci na zawody oraz kibicowanie i trzymanie kciuków za jak najlepsze wyniki.

                                                                                          p. Sylwia Jabłońska

  • Wycieczka klas I-III do Ogrodzieńca

    Wycieczka klas I-III do Ogrodzieńca

                Ostatnie dni roku szkolnego i piękna pogoda sprzyjają wycieczkom szkolnym. Dlaczego akurat w Ogrodzieńcu powitały chmury i deszcz, tego nie wie nikt. Może legendarny budowniczy studni w zamku – Anzelm sprawił to, że lały się na nas strugi deszczu, ale przecież o nim  dowiedzieliśmy się znacznie później. Ale po kolei.

    8 czerwca uczniowie klas młodszych wyjechali na całodniową wycieczkę do Ogrodzieńca. Ogrodzieniec to popularna i atrakcyjna miejscowość turystyczna w województwie śląskim, w centralnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, popularnie zwanej Jurą, a Zamek Ogrodzieniec to najsłynniejszy i najbardziej okazały z zamków na Szlaku Orlich Gniazd, a jednocześnie prawdopodobnie jedna z najdostojniejszych ruin zamku w Polsce.

    Głównym celem wycieczki było zwiedzanie, pod czujnym okiem przewodnika ruin zamku, który zrobił na nas niesamowite wrażenie. Wstępem do zwiedzania był udział w Żywej lekcji historii. Fantastycznie, dowcipnie przeprowadzona lekcja pozwoliła na  chwilę zapomnieć o strugach deszczu, jakie lały się z góry. Kto z uwagą słuchał, ten dowiedział się o roli i funkcji zamków w dawnych czasach, poznał elementy kodeksu rycerskiego, średniowiecznym uzbrojeniu, jak zostać średniowieczną damą, wybrani mogli uczestniczyć w mini turnieju rycerskim. Mogliśmy zobaczyć i posługiwać się replikami średniowiecznego uzbrojenia oraz przymierzyć stroje z dawnych epok. Salwy śmiechu towarzyszyły „zaślubinom” Nikoli i Mateusza.

    Zwiedzanie zamku odbywało się pod czujnym okiem pani przewodnik, która bardzo interesująco przekazywała najciekawsze informacje dotyczące zwiedzanych pomieszczeń. Z pewnością wszyscy zapamiętali niektóre legendy związane z zamkiem i jego właścicielami. Anzelm bohater jednej  z nich,  wspomniany na wstępie, wykopał przez 20. lat stumetrową studnię, która do tej pory znajduje się na zamku, a według legendy: „ kto trzy razy nad studnią wykrzyczy moje imię  wtedy pojawi się woda…” , tylko nigdy nie wiadomo skąd: z głębi ziemi czy z chmur. My niestety wywołaliśmy strugi deszczu i zmoknięci dotarliśmy na pyszny obiad. Pełne brzuchy pozwoliły nam inaczej spojrzeć na niezbyt zachęcające okoliczności przyrody.

    Okienko pogodowe i kolejna atrakcja: Park Doświadczeń Fizycznych. Na jego terenie zobaczyliśmy
    i mogliśmy korzystać z wielu urządzeń, które tłumaczą działanie podstawowych praw fizyki m.in.: Kołyska Newtona, Kolorowy Krater, Wirująca Kula, Symulator Lotu czy Wir Wodny. Przejażdżka na torze saneczkowym, zabawy na placu zabaw  dostarczyły wszystkim wiele dobrej zabawy i dużą porcję emocji. Dreszcz emocji i nikt już nie pamiętał o przemoczonych butach.

    Kolejna atrakcja kompleksu Park – Ogrodzieniec to Park Miniatur, gdzie znalazły się m. in. miniatury Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku w Rabsztynie, czy Zamku w Pieskowej Skale, Sanktuarium na Jasnej Górze. Wszystkie repliki piękne, doskonale skomponowane z otaczającym krajobrazem, odnieśliśmy  wrażenie, że znajdujemy się w krainie średniowiecznych zamków i rycerstwa.

    Zwiedzając Dom Legend i Strachów  zostaliśmy przeniesieni w świat legend oraz baśni, z których słynie Jura Krakowsko-Częstochowska. Stanęliśmy oko w oko z potężnym czarnym psem, poznaliśmy sylwetkę białej damy, zostaliśmy otoczeni przez nietoperze i przekonaliśmy się osobiście jak straszne są postacie przedstawiające wydarzenia, które według wielu tajemniczych opowieści – wydarzyły się naprawdę.

    Wspaniała wycieczka. Ogrodzieniec przywitał nas strugami deszczu, promienie słońca nas żegnały. Czyżby zaproszenie do następnego przyjazdu? Z pewnością tak.    

     

                                                                                                                   p. Dorota Czekaj

     

strona: